Doğal Kozmetik Nedir?

Post Image

Doğal Kozmetik Nedir?


Doğal kozmetik ürünleri doğada var olan ham maddelerden hareket edilerek geliştirilen ürünlere denilmektedir. Bunlar hayvansal, mineral ve bitkisel kökenlidir. İçerisinde zararlı kimyasallara yer verilmeyen bu ürünlerde her aşama kontrol edilir. Doğallığı sertifikalandırılmış ham maddeler kullanılarak bu ürünler elde edilir.

Kozmetik ürünleri günümüzde her insan tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunların tarihi eskiçağa kadar uzansa da teknolojinin gelişmesi kimyasal kozmetik ürünlerini de doğurmuştur. Bunlar cilde zararlı olabildiği için doğal ürünler son zamanlarda daha sık kullanılmaktadır.

Bunları kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir konu son kullanım tarihleridir. İçlerinde kimyasal olmaması nedeniyle kullanım süreleri de daha kısadır. Dolayısıyla tarihini asla geçirmemeniz tavsiye edilir.

Doğal Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Doğal kozmetik ürünleri kapsamında birçok ürün bulunmaktadır. Bunlardan bazıları örnek olarak aşağıda olduğu gibidir;

 1. Nemlendirici Bakım Kremleri
 2. Cilt Yenileyici Bakım Kremleri
 3. Kas ve Doku Masaj Kremi
 4. Eklem Masaj Kremleri
 5. Bel ve Boyun Bölgesi Masaj Kremleri
 6. Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem
 7. Leke Giderici Cilt Bakım Kremi
 8. Su bazlı Nemlendirici Cilt Jeli

Doğal kozmetik markaları farklılaşsa da ürünler burada olduğu gibidir. Her biri farklı içeriğe sahip olsa da kullanılan hayvansal kaynaklı ham maddeler şöyledir;

 1. Arı sütü
 2. Propolis
 3. İç yağlar
 4. Yağ asitleri

Doğal kozmetik ürünlerinde aynı zamanda bitkisel kaynaklı ham maddelerden de yararlanılır. Bunlardan bazıları ekstratlar, soğuk sıkım tohum yağları, uçucu yağlar gibidir. Bunun yanı sıra mineral kaynaklı olan benzoik asit, bor türevleri de kullanılır.

Doğal Kozmetik Ürünlerinin Avantajları Nelerdir?

Doğal kozmetik ürünleri insanlık tarihi boyunca görülen ürünlerdir. Her ne kadar çok uzun yüzyıllar bitkisel ve hayvansal kaynaklar kullanılsa da sonradan kimyasal seçenekler de ortaya çıkmıştır. Bunlar her kişide farklı zararlı etkilerde gösterebildiği için doğal çözümler son zamanlarda incelenmeye başlanmıştır.

Bu ürünler de cildi güzelleştirmek, yaşlanmayı mümkün olduğunca geciktirmek, cilde yumuşaklık ve renk kazandırma gibi amaçları taşır. Her bir ürünün içinde farklı ham maddeler mevcut olup buna göre avantajları da değişir. Örnek olarak Propoliste 180 farklı bileşen mevcuttur. Yüzde 15’ini uçucu yağlar, vitaminler, mineraller, flavonoidler meydana getirmektedir. Böylece cilt sağlığı bakımından önemlidir. Ayrıca şu gibi avantajlarından bahsetmek de mümkündür;

 1. Cildi genç tutmada yardımcı olur.
 2. Cİlte mevcut gözenekleri giderir.
 3. Cildi beslerken güzelleştirir.
 4. Yanıklara ve izlere iyi gelir.
 5. Siyah nokta ve sivilce gibi istenmeyen ayrıntıları ortadan kaldırır.
 6. Cildi diri tutar ve besler.
 7. Cildi yumuşatır.
 8. Yaşlanmaya karşı koruyucu etki gösterir.

Doğal kozmetik sağlığı korumaya yardım olduğu için güvenle kullanılabilir. Bunun yanı sıra söz konusu ürünler hayvanlar üzerinde denenmemektedir. Zira doğal, organik yapıları bulunur. Yalnızca alerjik reaksiyonlara karşı içeriklere dikkat edilmelidir.

Doğal Kozmetik Ürünlerini Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Neden doğal kozmetik? Sorusuna verilebilecek birçok olumlu cevap vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı konular da vardır. Söz konusu ürünlerin her biri özel bir kullanıma sahiptir. Bunlara ürünün üzerindeki bilgilerden ulaşılabilir. İstenen etkisini göstermesi için buna dikkat edilmesi gerekir.

 1. Ayrıca kullanımdan önce içeriğe de dikkat edilmelidir. Özellikle alerjiniz olan bir içerik bulunduruyorsa almamanız gerekir. Bunun yanı sıra şu başlıklara da özen gösterilmelidir:
 2. Marka: Doğal kozmetikleri alırken de aldığınız markaya dikkat etmeniz gerekir. Dolayısıyla ön araştırma yapılmalıdır.
 3. İçerik: Ürünün içeriğine bakmak içinde mevcut ektin ve diğer maddeleri görmenize, böylece sizin için alerjen bulunup bulunmadığını anlamanıza yardımcı olur.
 4. Seri numarası: Her üründe olduğu gibi doğal kozmetik ürünleri de seri numarasına sahiptir. Orijinal olup olmadığını merak ediyorsanız bu kodları kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Eğer alırken bunlara dikkat ederseniz hem daha doğru tercihler yapabilir hem de size, cildinize uygun olanları bulabilirsiniz.

Doğal Kozmetik Ürünleri Neden Tercih Edilir?

 

Özellikle son yıllarda dünyada milyonlarca kişi kaynağını doğadan alan ürünlere yönelmiştir. Bu durum kozmetik ürünlerinde de geçerlidir. Neden doğal kozmetik sorusuna verilebilecek cevaplar şöyledir;

 1. Doğal kozmetikler cilde zarar vermez. İçlerinde petro-kimyasal maddeler yer almamaktadır.
 2. Kozmetik ürünler yıkandıktan sonra suya karışabilmektedir. Ayrıca üretimleri esnasında da doğaya zarara gelebilir. Ancak doğal kozmetiklerde bu durumlar yer almaz.
 3. İnsanlar her gün yedikleri, yaşam tarzları, kullanılan ürünler, hava ve daha birçok etmenle toksik yükler biriktirir. Doğal kozmetikler bunların azalmasına yardımcı olur.
 4. Doğal kozmetik ürünleri cildi besleyici ve iyileştirici içerikler bulundurur. Bunlardan bazıları tıpta da kullanılır.
 5. Doğal kozmetikler kimyasal bulundurmaması nedeniyle cildi daha az yorar. Bu nedenle hassas ve alerjik ciltlere dosttur. Ancak kullanmadan önce cildinize alerjik olan içeriklere sahip olanlara da dikkat etmeniz gerekir.

Eğer kendinize doğal bir güzellik katmak istiyorsanız, doğal güzellik markaları size büyük imkanlar sunmaktadır.

Doğal ve Vegan Kozmetik Aynı Mıdır?

Doğal ve vegan kozmetikler birbiriyle sıkça karıştırılır. Doğal kozmetiklerde hayvan, mineral ve bitkisel özlü ham maddeler kullanılabilir. Ancak vegan kozmetik nedir farklıdır. Bunlarda hayvansal veya süt, bal ve yumurta gibi, hayvanlardan dolaylı yollarla elde edilen içerikler formülde yer almaz.

Vejetaryen kozmetik ürünlerinde ise hayvanlardan dolaylı şekilde elde edilen içerikler yer alınabilir. Hem vegan hem de vejetaryen ürünler de hayvanlarda test edilmez.